Wstęp do projektowania odpowiedzialnego sem. 1
mgr inż. arch. Jan Ankiersztajn
prof. dr hab. Katarzyna Laskowska
temat: Bioplastik
Recykling nie jest jedynym sposobem na walkę z zanieczyszczeniem środowiska.
Odpowiedzialni projektanci są zobowiązani do poszukiwania nowych receptur na biodegradowalne materiały.
Tworzywa sztuczne, które zrewolucjonizowały rynek wzornictwa, dziś są jednym z najbardziej szkodliwych materiałów dla środowiska. Większość tworzyw sztucznych nie ulega biodegradacji, pozostaje więc w środowisku na zawsze.
Poszukiwania sposobu na zastąpienie polimerów na bazie paliw kopalnych przyczyniły się do rozwoju bioplastiku.
W ciągu ostatnich kilku lat został odnotowany znaczący wzrost produkcji polimerów z zasobów odnawialnych. Rozwój biopolimerów wciąż znajduje się na wczesnym etapie, cały czas stanowi znaczące wyzwania technologiczne i aplikacyjne.
Bioplastik, ze względu na swoje naturalne pochodzenie, może stać się popularnym materiałem wytwórczym, wykorzystywanym powszechnie do modelowania i prototypowania w zakładach produkcyjnych.
Celem zajęć „Wstęp do projektowania odpowiedzialnego” jest opracowanie nowych rozwiązań uwzględniających zastosowanie bioplastiku do wytwarzania form przestrzennych.
Studenci zajęli się opracowaniem biodegradowalnego materiału – ekologicznego plastiku – pozyskiwanego z naturalnych składników, bazujących na surowcach odnawialnych.
Zadaniem studentów było opracowanie receptury oraz procesu produkcyjnego biopolimerów.
Do obowiązku studentów należało:
-opracowanie receptury bioplastiku
-opracowanie technik formowania bioplastiku
-dokumentacja całego procesu produkcyjnego
-prowadzenie strony internetowej – wirtualnego archiwum – www.wdpo2019.hotglue.me
Studenci zostali podzieleni na 5 grup:
Grupa Agar
Grupa Pył Drzewny
Grupa Bioodpady
Grupa Papier
Grupa Włókno
Paulina Nowak
Paulina Malinowska
Andrzej Rymaniak
Martyna Jagodzińska
Łucja Dębiec
Do stworzenia bioplastiku staraliśmy się wybierać materiały sezonowe. O szerokiej dostępności. Skupialiśmy się na wykorzystywaniu włókien pochodzenia roślinnego.
Nietypowe połączenia, różne formuły oraz składniki w pełni organiczne.
Staraliśmy się sięgnąć pamięcią do czasów dzieciństwa, tego w jak różny sposób wykorzystujemy zasoby natury. Z kasztanów robiliśmy klej, a z liści tworzyliśmy domki.
Składniki spożywcze są wypełnieniami, utwardzają otrzymaną strukturę.
Finalny projekt konfrontuje krzesło Eames’ów z wytworzonym przez nas siedziskiem z wykorzystaniem włókien z upcyclingu. Wykorzystaliśmy bioplastik dla manifestu. Plastikową część krzesła Eames’ów zastąpiliśmy odciśniętym wytworem z rzeczy dostępnych w każdym domu.
Paulina Przychodzka
Julia Nowosad
Kamil Mysłowski
Hugo Kowicki
Piotr Brykner
Celem naszego projektu było uzyskanie wytrzymałego bioplastiku z dodatkiem pyłu drzewnego, który będzie można wykorzystać przy projektowaniu mebli. Głównymi składnikami jakich używaliśmy były skrobia ziemniaczana, woda, sól oraz pyły drzewne o różnym stopniu rozdrobnienia. Jedną z największych zalet naszej receptury była możliwość wielokrotnego formowania bioplastiku za pomocą ciepłej wody. Umożliwiła nam ona uzyskanie takich kształtów jak płaskie panele o wymiarach ok. 10x10cm lub łuki o takich samych wymiarach, które następnie łączyliśmy w formy przypominające podstawowe formy meblarskie.
Aleksandra Lorbietzka
Patrycja Jabłońska
Wiktoria Matyśkiewicz
Monika Czajczyńska
Julianna Heimann
Grupa Agar opracowała biopolimer, korzystając z receptury składającej się z wody, agaru, gliceryny i drobno zmielonych fusów po zaparzonej kawie.