Pracownia Semiotyki Wizualnej

dr hab. Katarzyna Dreszer, prof. UAP

mgr Andrzej Konieczny, asyst.

Pracownia Semiotyki Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu powstała w 1998 roku w ramach Katedry Komunikacji Wizualnej. Program został przygotowany i realizowany przez prof. Ryszarda K.Przybylskiego. Obecnie pracownia jest kierowana przez prof UAP dr hab. Katarzynę Dreszer i magistra Andrzeja Koniecznego. Celem Pracowni jest badanie i opracowywanie formuł współczesnego komunikatu wizualnego w rodzącej się kulturze informatycznej.

Zakres działań obejmuje powstające systemy semiotyczne związane z zagadnieniem teorii śladu i znaku określanego charakterystyką wielomedialnych technologii. Rodząca się dominacja obrazu w przekazie informacji wraz z dominacją elektronicznego zapisu rozszerza relacje między światem realnym i wirtualnym. Wykonstruowany zapis znaczeń – abstraktów staje się znakiem przedmiotu realnego w dowolnych przestrzeniach i kontekstach. Te z kolei inicjują nowe sensy. W przestrzeni rzeczywistej postrzegamy obiekty i zapamiętujemy je. Wiedza o nich pozwala na dokonanie zapisu. Zapis natomiast, staje się konsekwencją doświadczenia w relacji realnego obiektu i wiedzy, odczuć i emocji. Znak w wirtualnej przestrzeni jest swego rodzaju matrycą informatyczną świata realnego dla świata wirtualnego. Relatywność rozumienia tych zakresów semantycznych zależy od punktu widzenia i intelektualnego rozbioru rzeczywistości. Są one tworzone na potrzeby określonej myśli, koncepcji oraz skali postrzegania intelektualnego i zmysłowego. 

W roku akademickim 2020/2021 w Pracowni Semiotyki Wizualnej realizowane były prace związane z tematami: „fałda nie – rzeczywistości”, „analiza przedmiotu”, „niewerbalna interpretacja wiersza Odlile Kennel pt.nach Pasagrada”

LISTA FILMÓW:

  • Ewelina Duffy Zwykła rodzina
  • Zuzanna Michalska Sortownia uliczna
  • Jakub Kostewicz Nie pamiętam
  • Weronika Nowacka 070920191437
  • Ewa Sztefka Pasargada
  • Katarzyna Chiżyńska Inny 
  • Monika Słoma nachPasargada
  • Julia Hazuka Snumbra