Pracownia Filmu Eksperymentalnego I
prof. Izabella Gustowska
mgr Izabela Sitarska
Anka Jaworska tytuł: ZAJDŹ PO DRODZE
FILM-AUDYCJA, 23 MINUTY I 17 SEKUND
Gdziekolwiek jesteś, zajdź po drodze – może akurat mieszkam w okolicy. Mieszkałam już w różnych częściach Poznania, zazwyczaj w kamienicach, ale bywały wyjątki. Ten film to próba opowiedzenia o większości dotychczasowych domów – z portretów budynków i dzielnic wyrasta moja własna historia. Gdyby odbiorca tej audycji odwiedził mnie w jednym z mieszkań, usłyszałby pewnie coś podobnego. W warstwie wizualnej pojawiają się surowe obrazy ścian i okien, widocznych od ulicy, by za drzwi można było wniknąć dopiero w trakcie słuchania.
link do filmu:
Bartek Walczak tytuł: You shouldn’t let the poets lie to you.
wideo/animacja wyświetlana na kineskopie.
Historia miłosna rozgrywana wewnątrz telewizora.
link do filmu:
You shouldn’t let the poets lie to you.
Blanka Kęstowicz tytuł: Musze sprawy
film Blanki Kęstowicz, performance – Hanna Klewiado oraz Blanka Kęstowicz.
Rozprawiały na tematy musze. Musze i musz. Rozumiały dobrze mowę skrzydlików. Śniły o balu lamp i przymierzały potajemnie lisie berety.Uwikłane w swoje skrzydlate sprawy wśród palcy i wśród odcisków. Bały się dotyku lampy, jakby żarowe przepalały ich skórę od środka.
link do filmu:
Olga Ormańczyk tytuł: 182 dni
film, średni format, nagrania w podczerwieni
Praca wideo, która zgłębia temat wypalenia zawodowego. Nagrana w podczerwieni, stwarza surrealistyczną, niemal senną atmosferę, gdzie rzeczywistość miesza się z iluzją. Obraz jest zamglony i zblurowany, jak zacierające się granice między światem wewnętrznym a zewnętrznym oraz poczucie dezorientacji i zagubienia, które często towarzyszą wypaleniu.
Pierwotnie film nie był rozmyty, jednak wraz z rozwojem narracji i eskalacją problemów związanych z wypaleniem i mobbingiem, zdecydowałam się stopniowo rozmywać obraz. Zabieg odzwierciedla proces pogłębiania się tych trudności, gdzie na początku wszystko wydaje się jasne i zrozumiałe, ale z czasem rzeczywistość staje się coraz bardziej zatarta i niejednoznaczna.
Podstawą narracji są autentyczne rozmowy z osobami, które doświadczyły wypalenia zawodowego. Ich głosy, przenikające przez obraz, nadają dziełu intymny charakter, tworząc poczucie bliskości i empatii. W tle słyszalne są sygnały łowieckie – dźwięki, które z jednej strony mogą kojarzyć się z wezwaniem do walki i przetrwania, a z drugiej, z nieustannym stresem i presją. Te sygnały mogą również być interpretowane jako wezwanie dla grupy ludzi do bezmyślnego wykonywania określonych czynności, symbolizując mechaniczne, pozbawione refleksji podejście do pracy.
link do filmu:
Antoni Możdżeń tytuł: In ictu oculi
In ictu oculi (łac. w mgnieniu oka) – impresja filmowa, inspirowana motywem marności oraz optogramami, które w swym założeniu miały utrwalać ostatni wyświetlony na siatkówce oka obraz. Prywatny zapis doświadczeń bliskich śmierci, funkcjonujący jako mechanizm obronny i przestrzeń wyrazu egzystencjalnego lęku.
Pierwsza część dyptyku, powstała w pierwszym semestrze, przybrała kolor gencjany.
Część druga przyjmuje bromową barwę.
link do filmu:
Iga Burzyńska tytuł: znowu jeste
Poprzez pracę chciałabym opowiedzieć o relacji, kobiecości, ulotności. Inspiracją stają się przestrzenie, które mnie otaczają, spotkania i elementy, których doświadczam na co dzień. Tworzę z nich kolaż doświadczeń. Skupiam uwagę na powolnych ruchach i migawkach, które stają się pretekstem do opowiedzenia o mnie i świecie, którego jestem odbiorczynią. Powtarzające się elementy wpływają na siebie, stwarzając obraz historii, która mogła mieć miejsce lub jest zaaranżowana. Oniryczne kadry tworzą dialog z fragmentami skupionymi na materialności i łącząc je próbuję znaleźć odpowiedź w jakim stopniu mogą współistnieć.
link do filmu:
Malwina Postaremczak tytuł: ŚMIERTKI
animacja materii 2’03’’
Ideą filmu jest wyjście z braku, który tworzy nadmiar, nadmiar ten ponownie tworzy brak z przesytu.
link do filmu:
Maksymilian Zdanowski tytuł: Birth Trauma
Krótkie wideo eksperymentalne podzielone na trzy rozdziały poruszające tematykę narodzin, śmierci i reinkarnacji.
link do filmu, youtube:
Nike Dziurdzia tytuł: mégestracteeres
Powolna medytacyjna analiza struktury wiaduktów tras komunikacyjnych i innych gigantycznych betonowych konstrukcji. Ryk ich otoczenia przeplata się z monotonną melodią która wdziera się wraz z promieniami światła.
link do filmu, youtube:
Zosia Kulesza tytuł: konfesje
Refleksja i przyznanie się do odczuwania. Portret emocjonalny, wypluwanie barw.
link do filmu:
Adrian Woźniak tutuł: Rzeka
przestrzenna instalacja wideo
Chcę w jakiś sposób zobrazować płynący niezależnie ode mnie strumień życia, staram się
szukać form, które pozwalają się przekształcić na “nieustannie płynącą rzekę”. Ostatecznie
skupiam się na sylwetce bloku, który utożsamiam z większością mojego życia.
Link do filmu na YT, zawierającego materiał wideo użyty do projekcji:Rzeka