Pracownia Architektury Zrównoważonej

dr inż. arch. Tomasz Piwiński, ad.

Pracownia specjalizuje się w tematyce projektowania budynków energooszczędnych i pasywnych. Zajęcia praktyczne poprzedzone są serią wykładów, które mają na celu zapoznanie studentów z podstawową problematyką w zakresie architektury i urbanistyki zrównoważonej. Omawiane są optymalne metody kształtowania funkcji, bryły i wyposażenia technologicznego budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Wykłady są wprowadzeniem w wiodące tendencje, technologie i materiały. Prezentowane są także wyróżniające się realizacje.

W każdym semestrze studenci realizują odmienne zadania projektowe. Dotyczą one zwykle rozwiązania istotnych problemów społecznych i środowiskowych. W semestrze zimowym 2023/2024 studenci przygotowywali projekt pasywnego przedszkola na terenie przyszłego osiedla FSO Park w Warszawie. Oparto się na projekcie urbanistycznym przygotowanym przez firmę OKAM, we współpracy z pracowniami WXCA oraz SAWAWA. Koncepcja ta nawiązuje do Master Planu zrealizowanego przez firmę Dawos na zlecenie Urzędu m. st. Warszawy w 2019 r. W projektach wykorzystano także założenia opisane w dokumencie pt. Szkoła dobrze zaprojektowana – Standardy architektoniczne i funkcjonalne dla szkół podstawowych i zespołów szkolno- – przedszkolnych m.st. Warszawy.

Każda z grup zaprojektowała przedszkole zlokalizowane w odmiennej lokalizacji osiedla FSO Park. Każdy z projektów realizował założenia specyficznych form wychowawczych: przedszkole Steinerowskie, Montessori, Regio Emilia, integracyjne i artystyczne. Odpowiedź architektoniczna każdego z zespołów odpowiada wyzwaniom związanym z różnorodną lokalizacją i specyficznymi wymogami funkcjonalnymi. Do istotnych zadań należało takie usytuowanie budynków na działce i w kontekście urbanistycznym by zoptymalizować pozyskiwanie energii słonecznej w sposób bierny i aktywny. Każdy z zespołów zobowiązany był do zaproponowania materiałów i konstrukcji oraz opracowania detali architektonicznych.