Rysunek jest prostym gestem, ale i złożonym procesem. Jest początkiem wszelkiego zapisu wyobrażeń i idei w formie stanowiącej zarazem jego treść.
Pracownia to miejsce wieloaspektowego doświadczania procesów indywidualnego i wspólnotowego kształtowania języka wizualnej komunikacji, ekspresji przeżyć, myśleń i zmyśleń. Program przewiduje kształtowanie świadomości plastycznej zarówno w ramach studiowania i analizy zjawisk z natury jak i pracy z tematami/hasłami wymagającymi od studenta wyobraźni otwierającej się na wszystko to co doświadczeniu zmysłowemu dane, ale i to co nieuchronnie chce się jemu wymknąć. Interesuje nas nie tylko wiedza o budowie ludzkiego ciała, ale świadomości formy, kontekstu, funkcji i roli przestrzeni, wymiaru egzystencjalnego w ujęciu podmiotowym i społecznym. Poprzez zapis, laboratorium formy/języka, aktywne widzenie, słuchanie poszukiwać będziemy narzędzi analizy i wyrażania zjawisk, pojęć tworzących możliwość wkraczania w nowe obszary i sposoby istnienia rysunku.
adam.nowaczyk@uap.edu.pl
sebastian.trzoska@uap.edu.pl
xiiipracowniarysunku@uap.edu.pl
600px
Zuzanna Kowalczyk, temat semestralny: Panta rhei, obiekt, I rok Scenografia
Prace video zrealizowane w XIII Pracowni Rysunku w roku akademickim 2023/2024:
Maja Myszkowiak, Małgorzata Kuczerawa, Czerń opluta myślami, no.XIIIPROJECTROOM
„Celem obiektu jest skłonić odbiorcę do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do czasu. Bliżej nieokreślona godzina to pretekst do rozważań na temat tego, jak możemy postrzegać całe dni, tygodnie. Budzik dzieli dzień na kolejne części – jak człowiek funkcjonowałby dziś bez niego? Rozmyte cyfry mają sprowokować dyskusję, wzbudzić poczucie niepewności i niepokoju – czy żeby funkcjonować musimy sprawdzać która jest godzina? Migocząca, bliżej nieokreślona struktura potęguje niewygodne doznania.”