IV Pracownia Rzeźby i Otoczenia – Mała Forma Rzeźbiarska

prof. dr hab. Wiesław Napierała, prof. UAP

mgr. Izabela Grudzińska as.

Pracownia  małych form rzeźbiarskich kształci studentów rzeźby jak i też innych wydziałów w zakresie formy rzeźbiarskiej jako kontynuacja wielowiekowej tradycji tejże dziedziny artystycznej , ze wszystkimi konsekwencjami pozytywnymi i negatywnymi. Studiowanie w ten sposób rzeźby przypomina żeglowanie po morzu krytyki pełnym raf i niebezpieczniejszych prądów.

Student jest zobligowany do podejmowanie ciągłych decyzji w obszarze materiałowym i rozważaniach koncepcyjnych. Wielkość prac zawarta w niedużej skali ,pozwala zagospodarować  obszar najbliższy ludzkiej wrażliwości. Wahadło iluzji lub monumentalności jest nieodłącznym towarzyszem małej formy rzeźbiarskiej. Pracownia oferuje studentom przede wszystkim realizacje  w metalach, w których odlewa się prace uprzednio wyrzeźbione w wosku pszczelim. Oprócz tego można realizować tematy prac w ceramice,drewnie lub żywicach. Tematyka studenckich prac zawarta jest w figurze ludzkiej i animalistyce jak i próbach abstrakcyjnych.

Zofia Ograbek, grafika

Wiktoria Jagiełka, grafika