II Pracownia Rzeźby i Otoczenia – Studyjna

prof. dr hab. Karolina Komasa

dr Michał Wielopolski, ad.

II Pracownia Rzeźby i Otoczenia jest miejscem, które umożliwia studentom skupienie się przede wszystkim na modelowaniu z natury. Najważniejsze zadania to rzeźbienie studium aktu i portretu w najbardziej podstawowym i plastycznym materiale jakim jest glina. Konstruowanie rzeźby powinno opierać się na podstawowych zasadach kreacji rzeźbiarskiej, uwzględniających rozmieszczenie ciężaru, kierunków i napięć brył, właściwy kadr kompozycji, odpowiednią skalę, świadomy wybór materiału i techniki, traktowanych także jako komunikat wnoszący określone treści.

Skupienie uwagi na postaci ludzkiej, kontakt z modelem i jego osobowością, glina, którą mamy w rękach to doświadczenie autentyczne, najbardziej podstawowe i coraz rzadsze w świecie wirtualnej rzeczywistości – cyfrowej komunikacji. Ćwiczenie sprzężenia tego, co widzi oko, z tym, co modeluje nasza ręka jest sprawnością, która przeniesiona w inne obszary sztuki staje się konstrukcją nośną każdego artystycznego przedsięwzięcia.

W związku z nowym doświadczeniem jakim jest życie w warunkach pandemii, które w naszym wypadku polega na pracy zdalnej – bez doświadczania na żywo, kontaktu z powstającymi pracami i ich autorami, poza przestrzenią pracowni i warsztatów z ograniczeniami realizacyjnymi – zmuszeni zostaliśmy zaanektować dostępną w danym momencie przestrzeń życiową do pracy i spojrzeć na nią oczami rzeźbiarza jak na materię gotową do zmiany jej statusu na aktywną artystycznie. Odkryty potencjał przekształcony został przez studentów pracowni w ciekawe realizacje rzeźbiarskie.

Ksenia Pyza Akt stojący animacja poklatkowa, gips, 40x30x180cm , Wydział Rzeźby, II rok studiów jednolitych
Barbara Stańko-Jurczyńska 96% przyswajalności film, odlew z ciasta chlebowego, 15x15x15cm, Wydział Rzeźby, I rok studiów jednolitych
Barbara Stańko-Jurczyńska Sitter film, gips z narzutu, 50x45x30cm,  Wydział Rzeźby, I rok studiów jednolitych
Julita Antonowicz Anihilacja film, sznurek jutowy, 150x200x5cm,  Wydział Rzeźby, III rok studiów jednolitych