II Interdyscyplinarna Pracownia Rysunku

dr hab. Anna Tyczyńska prof. UAP

lab. Oliwia Szepietowska

II Interdyscyplinarna Pracownia Rysunku jest pracownią rysunkową otwartą również na działania wychodzące poza obręb rysunku i posługiwanie się innymi mediami. Program pracowni prowadzony jest dwutorowo – realizowany jest program podstawowy, odnoszący się do układów aranżowanych w pracowni oraz program zaawansowany skierowany do studentów lat starszych polegający na samodzielnej pracy nad projektami konsultowanymi podczas zajęć.

W roku akademickim 2020-2021 program koncentrował się na procesie powstawania obiektu/dzieła sztuki: od patrzenia i dostrzegania, poprzez analizę, szkice, notatki i pracę nad formą.

W pierwszym semestrze studenci przyglądali się miejscu swojego zamieszkania oraz swojej najbliższej przestrzeni i prowadzili badania oraz notatniki badawcze, których efektem były realizacje artystyczne oraz tzw. Książka Researchu. Drugi semestr odnosił się do słynnej książki Jolanty Brach-Czainy: „Szczeliny istnienia” oraz przywoływał pojęcie „krzątaniny” i rytuałów codzienności.


Amanda Drożdż / III rok lic. / Malarstwo
ULICA wideo (2 min 15sek) 
ULICA to obraz ulicy, na której mieszkam. Wszystko tu zarośnięte i opustoszałe, otoczone topolami. Pewnego dnia gałąź jednej z nich spadła krusząc ledwo postawione fundamenty. Z pola słychać autostradę. Tato mówi, że te szumy przypominają mu odgłosy morza.


Jakub Kaczuk-Kuziak / II rok lic. Fotografia Intermedialna Święty Marcin wideo
Mieszkam tu już 6 rok. Epicentrum zdarzeń. Kawałek mojego świata.

Krzysztof Kędzierski / II rok lic. / Edukacja Artystyczna
matejki 45/7 pocztówka 10×15 cm / książka projektu, PDF, 20×20 cm
Projekt pracy obejmował wykonanie wizualizacji pocztówek, wydrukowaniu ich i późniejszym
rozesłaniu pod adresy takie same jak mój, a więc matejki 45/7. 
Pocztówka pełniła rolę ankiety, mieszkańcy adresów mogli wyrazić w niej swoją opinię o swoim miejscu zamieszkania, tym samym wchodząc ze mną w dialog o matejki 45/7 w ogóle. Po wypełnieniu ankiety pocztówkę należało odesłać do mnie, po prostu wrzucić ją do skrzynki – znaczek miała naklejony. 
Koniec końców ze stu pocztówek nie dostałem żadnej konkretnej
odpowiedzi – zero.

Maja Korczyńska / II rok lic. / Fotografia Intermedialna
               Me living my best 2021 life wideo
Praca jest satyrycznym komentarzem do roku 2021, ucieczką w bezpieczną przestrzeń gry komputerowej z dzieciństwa oraz próbą realizacji życia, które odebrała mi pandemia.

Natasza Pawłowska / I rok lic. / Projektowanie Mebla
KRZĄTANINA animacja 3 min 33sec.
Animacja inspirowana fragmentem książki „szczeliny istnienia” J. Brach-Czainy. Ilustruje moją codzienność i mnie zapętloną w krzątactwie. 

Anna Piszora / II rok II stopień / Edukacja Artystyczna
Rokita film animowany / 1’55’’
Projekt „Rokita” to animacja poklatkowa, która powstała w ramach zajęć w II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku. Inspiracją do jego powstania stał się diabeł Rokita, który jest bohaterem legendy powiązanej z moją rodzimą miejscowością Rokietnicą. Znalezione podania opowiadające o diable pozwoliły stworzyć kukiełkę, z posturą człowieka lecz głowa przypominającą guźca. Ma ona około 30 cm i została stworzona w głównej mierze z plasteliny. Stała się ona bohaterem mojego filmu, 
w którym jako psotny diabeł sieje chaos i niszczy to co dla mnie ważne – książki. Animacja jest 
w pewien sposób podsumowaniem poszukiwań pogłębiających wiedzę o mojej miejscowości.

Ewa Przepióra
Zapiski /
Wideo, książka
https://issuu.com/home/published/hermanowa
Zapiski są wynikiem zagłębienia się w historię wsi Hermanowa. Zawierają zbiór legend, starych fotografii – od mieszkańców i informacji od początku jej istnienia. Słowne przedstawienie historii wzbogacone jest o graficzną interpretację, a także wideo.

Weronika Różycka / I rok mgr / Edukacja Artystyczna
Fit Poradnik w czasie pandemii książka
Poradnik, w którym znajdują się ćwiczenia i porady jak zachować dobrą formę w czasie pandemii oraz jak odprężyć ciało i umysł w tym trudnym czasie.  

Weronika Szaładzińska / I rok lic. / WEAiK
OD NOWA film 3 min 11 sec
“Od nowa” to film związany z krzątaniną, naszą codziennością. Inspirując się tekstem
Jolanty Brach-Czainy pokazałam, że krzątactwo to obecność poprzez ponawianie. Dni upływają bardzo szybko, zazwyczaj są do siebie bardzo podobne. Czasami zdarzają się dni różniące się od tych
zwykłych np. podróż w inne miejsce. Jednak jest to tylko kropla w morzu zwykłej codzienności.

Oliwia Szepietowska / II rok mgr / Edukacja Artystyczna
               Jak sobie czasem siądę to aż się rozpływam wideo-tondo czarno białe, 4’20’