II Pracownia Bioniki
prof. dr hab. Wojciech Hora
dr inż. arch. Filip Żuchowski, ad.
Celem kształcenia w Pracowni jest wykształcenie u studenta indywidualnej metody – procedury projektowo analitycznej jako procesu świadomej kreacji tożsamej dla designu oraz innych rodzajów aktywności projektowej. Procesu określonego przez cechy indywidualne studenta, takie jak: wrażliwość, jego pułap intelektualny oraz rozwinięte zdolności rozumienia zagadnień konstrukcyjnych.
Zakładamy, że po przebyciu kursu w naszej pracowni studenci będą zaopatrzeni w wiedzę, która uczyni ich osobowością kreatywną, zdolną do budowania nowej rzeczywistości, rozumienia jej istoty i wyposaży w narzędzia pozwalające poruszać się pośród różnych mediów, środków wyrazu i technologii. Architektura – jak można ją definiować – jest sztuką organizowania przestrzeni oraz nadawaniu jej funkcji za pomocą środków konstrukcyjnych, myśli i materiału. Na powyższe czynniki nakłada się również warstwa historyczna, kulturowa i ekonomiczna. Poznanie powyższych założeń przedstawionej definicji i ich zrozumienie poprzez ćwiczenie analityczno-projektowe ma uruchomić u studentów zespół umiejętności, niezbędnych do rozumienia otaczającej przestrzeni materialnej.
Projekt składanego siedziska inspirowanego krzesłem reżyserskim
Anna Pietkun
Najważniejsze w procesie projektowym były uwarunkowania kątowe stelaża, dzięki którym możliwe jest złożenie nóg i oparcia jednym obrotem do pionu. Koncepcja zakładała zminimalizowanie elementów do takiego stopnia, aby składanie siedziska następowało poprzez skręcenie konstrukcjiOpakowanie na piłkę tenisową
Danuta Urbaniak
Projekt opakowania / ekspozytora wraz z zapięciem na piłkę tenisową. W studiach nad tematem nie można było korzystać z: klejów, taśm, magnesów etc.
https://youtu.be/KZJP3gHfCFsStudia nad połączeniami węzłowymi w żyworódce
Danuta Urbaniak
Model składa się z trzech elementów związanych integralnie ze sobą dzięki zróżnicowanej geometrii każdego z nich. Elementem spinającym jest dolna część z powierzchnią sferyczyną, wyciągnięcie kuli -powoduje rozpad konstrukcji.
https://youtu.be/B1uB4UbCgV4Projekt siedziska inspirowanego węzłami żeglarskimi
Jakub Czyż
Punktem wyjścia był węzeł płaski używany w żeglarstwie, któremu po zbadaniu możliwości formy dodano trzecie ramie – umożliwiające tworzenie struktur w trzech kierunkach. Zmiana proporcji i pogrubienie odsunięcia wewnątrz elementów pozwoliła poprawić sztywność budowanych struktur.Dekalog w formie
Jakub Garstkiewicz
Za formę wyjściową przyjęto jedną z brył idealnych – kulę. Dekalog i jego treść skłania to myślenia o kuli w różnych kontekstach, a ilość możliwych ingerencji w bryłę jest precyzyjnie określona i ograniczona.Projekt kuli dla niepełnosprawnych
Jakub Zarzyński
Główne problemy rozwiązane w projekcie dotyczyły przede wszystkim wygody przechowywania, rozkładania oraz użytkowania urządzenia. Dodatkowym aspektem jest uzyskanie pewniejszego chodu dzięki zastosowanej antypoślizgowej, bezpowietrznej nasadce.Studia nad ruchem w kukurydzy
Klaudia Magierska
Model składa się 4 ostrosłupów oraz stelaża, określonych na podstawie budowy łodygi kukurydzy. Umieszczenie trzeciego z ostrosłupów daję najstabilniejszą konstrukcję, dodanie ostatniego, 4 elementu – destabilizację całości.
https://youtu.be/BTOJ0HN5-HAStudia nad konstrukcją w kukurydzy
Klaudia Magierska
Zasada konstrukcji określona została na podstawie zależności kątowo-przestrzenne w budowie liścia kukurydzy. Papierowa, geometryczna siatka umieszczona została w metalowej ramce, kadrującej model w planie do prostokąta.
https://youtu.be/NB2jGXJS4iEProjekt stołu inspirowany konstrukcją i zasadą ruchliwości stawu kolanowego
Małgorzata Kostacińska
Konstrukcja podtrzymująca blat jest wynikiem studiów układu ruchu w stawie – pozornie zawiasowego, rzeczywiście zachodzący w 3 kierunkach. Brak trzeciego miejsca podparcia dla blatu spowodował zamianę pełnych brył w stelaż gięty z jednego profilu.Projekt opakowanie na zdrowe przekąski
Marta Suprynowicz
Projekt wykorzystuję wyniki badań z których wynika, że kanciaste opakowania powodują mniejszą ochotę na spożywanie jedzenia. Wykonanie z tektury o gramaturze 350, pozwala zwiększać i zmniejszać pojemność w zależności od potrzeb użytkownika.Projekt czarki do herbaty
Mateusz Żurowski
Zwężenie w środkowej części czarki zwalnia reakcję naparu z tlenem w powietrzu, pozwalając zachować swoją naturalną kwasowość i owocowość. Forma pozwala także na korzystanie z naczynia osobą nieposiadającym pełnego ścisku w dłoni.Opakowanie na piłkę tenisową
Michal Zajac
Projekt opakowania / ekspozytora wraz z zapięciem na piłkę tenisową. W studiach nad tematem nie można było korzystać z: klejów, taśm, magnesów etc.
https://youtu.be/8wOOgUs3ShEProjekt pojazdu dla wsi
Roman Nosyk
Projekt konstruowany jest na podstawie części rowerowych, oraz innych szeroko dostępnych materiałów. Dach jest rozkładany i wykonany z przeźroczystej plandeki oraz rozkładanych stelaży do namiotu.Opakowanie na piłkę tenisową
Zofia Wawrzynowicz
Projekt opakowania / ekspozytora wraz z zapięciem na piłkę tenisową. W studiach nad tematem nie można było korzystać z: klejów, taśm, magnesów etc.
https://youtu.be/Gdp94AzLCx8Studia nad ruchem w pomarańczy
Zofia Wawrzynowicz
Obiekt zawsze spadnie na wcześniej nakreślony, zdefiniowany geometrycznie bok. W pierwszej fazie przechyla się w horyzontalnej osi, aby zakończyć ruch po osi wertykalnej.
https://youtu.be/WF7O0QGlj7AStudia nad połączeniami węzłowymi w pomarańczy
Zofia Wawrzynowicz
Model składa się z trzech brył o różnych kątach wewnętrznych i zewnętrznych. Suma kątów wierzchołkowych każdego z ustawianych wertykalnie segmentów nie przekracza 90 stopni.
https://youtu.be/jkWC5vaxILQStudia nad konstrukcją w pomarańczy
Zofia Wawrzynowicz
Obiekt składa się z 9 elementów o kątach ostrych, których złączone podstawy zamykają się w okrąg. Połączone segmenty tworzą walec, ścięty pod kątem będącym wypadkową kątów wszystkich elementów układu.
https://youtu.be/_LTPc1qe-McProjekt Lampy „oDDo”
Antonina Bąk
Tak jak w świecie wszystko będzie dążyć do przypisanej sobie formy, tak kartka papieru, po naciśnięciu powróci do pierwotnego kształtu. Pomysł by włączyć do projektu światło wynikało z inspiracji kaktusem, który broniąc się przed nadmiernym nasłonecznieniem – przybiera kulisty kształt, pozostając w ten sposób zawsze w cieniu.