PROJEKTOWANIE OBIEKTU

Pracownia Designu Inspirującego
prof. dr hab. Bogumiła Jung

II Pracownia Projektowania Produktu
prof. dr hab. Marzena Wolińska

CIEMNIEJ / JAŚNIEJ 

W sytuacjach codziennych zaobserwuj podobne działania, które wykonujesz w różnych, odmiennych warunkach oświetleniowych. Przedstaw i omów kolejne sekwencje procesu realizacji takiej czynności. Przeanalizuj funkcjonalność używanych przedmiotów i zaproponuj  OBIEKT/Y ułatwiające/umożliwiające to działanie.

WYŻEJ / NIŻEJ

W sytuacjach codziennych zaobserwuj czynności, przy wykonywaniu których potrzebna jest chwilowa zmiana pozycji ciała lub jego położenia: np. sięganie do wyższych półek, schylanie się ku niższym, zakładanie lub ściąganie butów itp. – wymień takie przykłady.

UNPLUGGED / BEZ PRĄDU

W oparciu o własne doświadczenie, relacje innych osób i istniejące opracowania przeprowadź analizę sytuacji osób w pandemii. Uwzględnij okoliczności przebywania w domu, w tym konieczność pracy, odpoczynku i utrzymywania relacji międzyludzkich, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania psychofizycznego. Zaprojektuj OBIEKT wspomagający i kultywujący wspólne spędzanie czasu, którego funkcja, forma i wykonanie będą miały oparcie w rękodzielnictwie/rzemiośle/technologiach prostych.

SIEDZENIE / ĆWICZENIE AKTYWNE

Przeanalizuj zjawisko wielogodzinnego spędzania czasu w pozycji siedzącej i jego skutków dla zdrowia. Zaproponuj OBIEKT, którego funkcja będzie polegała na kreowaniu aktywności fizycznej, przeciwdziałającej tym efektom. OBIEKT może być uzupełnieniem siedziska już istniejącego, jak i mieć stelaż samodzielny. 

W projektowaniu uwzględnij konieczność wykonania modelu w oparciu o możliwości rękodzielnictwa, rzemiosła i prostych technologii.