Pracownia Architektury Zrównoważonej

dr inż. arch. Tomasz Piwiński ad.

Pracownia specjalizuje się w tematyce projektowania zrównoważonego i energooszczędnego. Zajęcia praktyczne poprzedzone są serią wykładów, które mają na celu zapoznanie studentów z podstawową problematyką w zakresie architektury i urbanistyki zrównoważonej. Omawiane są zalecane, optymalne metody kształtowania funkcji, bryły i wyposażenia technologicznego budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię. Wykłady są wprowadzeniem w wiodące tendencje, technologie, materiały. Prezentowane są także wyróżniające się realizacje.

Studenci w ramach ćwiczeń semestralnych z zakresu projektowania urbanistycznego, realizuję projekty, których cechami wiodącymi są min. optymalizacja zabudowy w celu pozyskiwania energii słonecznej w sposób bierny i aktywny. Projekty powstają z myślą o uwzględnieniu potrzeb różnych grup społecznych, wielofunkcyjności, dostępności, zapewnienia odpowiedniego pakietu usług społecznych. Istotne jest dostosowanie zabudowy do kontekstu historycznego i kulturowego. Szczególną uwagę, kładzie się na aspekty związane z zachowaniem i ochroną środowiska.

W ramach projektów architektonicznych studenci przygotowują projekt domu jednorodzinnego, którego rozwiązania pozwalają na zakwalifikowanie go jako budynku o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię ( NZEB ). Dom dedykowany jest użytkownikom o ściśle określonych potrzebach. Charakterystyczną cechą tych obiektów, jest optymalne posadowienie budynku na działce oraz odpowiednie ukształtowanie bryły obiektu, umożliwiające pozyskiwanie energii słonecznej. Zaprojektowanie odpowiednich elementów zacieniających, chroniących obiekt przed przegrzaniem. Ukształtowanie bryły uwzględniające strefowanie funkcjonalne i temperaturowe. Zaprogramowanie rozwiązań architektonicznych i technologii, skutkującej docelowo maksymalizowaniu zysków i minimalizowaniu strat energetycznych. Dobranie technologii konstrukcji oraz wyposażenia, zgodnej z założeniami obiektów o niskim zapotrzebowaniu na energię. Niezmiernie istotnym jest także uwzględnienie kontekstu urbanistyczno – architektonicznego. Odpowiednie dobranie skali oraz użycie materiałów optymalizujących wpisanie w kontekst.

W pracowni przygotowywane są także projekty konkursowe o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Dobór tematów uwzględnia specyfikę pracowni. Realizowane są prace konkursowe o tematyce związanej z energetyką odnawialną, problematyką społeczną i środowiskową.