Pracownia Fotografii
dr hab. Sławomir Decyk, prof UAP
Obszary poszukiwań pracowni nie są ani zaprojektowane, ani przewidywalne.
Sztuka karmi się naszą niewiedzą. Reagujemy intuicją i intelektem jednocześnie.
Możliwe, że twoja refleksja rzuci trochę światła na oczekujące w cieniu odpowiedzi.
Zasada eksperymentu pozwala na przechowywanie w wyobraźni kształtu tak długo,
aż dojrzeje do tego stopnia, że można go realizować.
W działaniu twórczym omijasz wyznaczone precyzyjnie ścieżki
i oswojone wcześniej zależności słów, dźwięków i obrazów.
Kształtowanie nowych relacji wyrazowych w świecie przenikających się mediów,
jest narzędziem na drodze do przemiany rzeczy banalnej w przedmiot sztuki.
Sztuka pojawia się tam, gdzie zaczyna się niewyrażalne.
studia 2 stopnia
Liquid games
2021
Fotografia
W sporcie profesjonalnym, a szczególnie w lekkoatletyce, istnieją ścisłe zasady oraz limity androgenów i innych elementów, które budują ludzkie ciało. Na przykład testosteron u kobiet może wynosić 5nmol/l krwi jako maksymalna ilość ustanowiona przez władze olimpijskie. Jednak ciała atletyczne nie są stałe, wydają się być ciągle w procesie, niekiedy zbliżają się do punktów granicznych jako materia. Znajdują się w stanach, które wymykają się spod kontroli. Rozpadają się, a następnie scalają i twardnieją jak pancerz.
Studia 2 stopnia
Prawda czyni wolnym
2021
Wideo, fotografia, obiekt
Praca pt. „Prawda czyni wolnym” odnosi się do zjawiska homofobii rozumianej jako homouprzedzenia. Termin ten ma swoje podłoże nie tyle w lęku, co w emocjonalnych postawach wiążących się z emocjami, takimi jak wstręt i gniew. Jest to także próba redefinicji historyczno-kulturowych odniesień. Szacuje się, że w latach 1933-1945 w obozach koncentracyjnych zostało osadzonych od 5000 do 15000 homoseksualistów skazanych za kontakty homoseksualne. Według pierwotnych zamiarów nazistów nie przewidywano masowej eksterminacji homoseksualistów, lecz reedukację poprzez pracę. Była to najczęściej wyniszczająca, bezcelowa i bezsensowna praca ponad ludzkie siły. Wideo pt. „prawda czyni wolnym” nawiązuje do tych wydarzeń oraz do napisu Arbeit macht frei na bramie w Auschwitz, z niem. Praca czyni wolnym.
Druga część pracy to instalacja składająca się z artefaktów zebranych w miejscach spotkań homoseksualistów, które funkcjonowały w PRL-u jako kontr-miejsca, świat alternatywny wyjęty z ogólnospołecznej świadomości. Przestrzeń publiczna jest bowiem z założenia heteroseksualna. Obiekt nawiązuje do konstrukcji przestrzeni pozornie bezpiecznej, chroniącej przed homofobią i ostracyzmem społecznym.
Dominika Rutkowska
Studia 2 stopnia
Nikt nie wierzy, że staje się już II
2021
Instalacja, wideo, render 3d
Izolacja zainstalowała w nas ogromną tęsknotę za materialnością. Świat zaczął nam mimetyzować i zasłaniać rzeczywistość swoimi cyfrowymi bytami. Ilość czasu na przemyślenia stała się nieznośnie dłużąca i obfita w egzystencjalne rozterki. Wezbrała w nas żądza dotyku i smaku, wzrok przestał zaspokajać.
Jesteśmy spragnieni, tęsknimy.
Studia 1 stopnia
Sezam(owe odbicia)
2021
fotografia, obiekt (wydruk 3d)
Usłyszałam kiedyś, że nie da się dwa razy wypowiedzieć danego słowa identycznie. Wynika to ze słodkiej, ludzkiej emocjonalności, która jest budulcem naszych rozmów – natury naszej mowy. Wskutek tego, kiedy wymawiamy dane słowo, za każdym razem otrzymamy odmienne kopie, nieidentyczne siostry bliźniaczki. I w ten właśnie sposób, uzyskujemy multiplikacje, podwojenia, potrojenia, aż wreszcie całą profuzję różnych wersji tego samego słowa.
To skłoniło mnie do zadania sobie pytania – jak rozpoznać te różnice?
Czy sięgnąć w głąb słowa i zobaczyć jak wygląda jego ciało?
Ile ciał ma jedno słowo?
Czy jego oblicze wygląda dokładnie tak, jak jego brzmienie?
Słowa – słyszalne czy może już namacalne?
Studia 1 stopnia
Wolny render
2021
Tekst, wideo, obiekt
studia 1 stopnia
Uwięzienie
2021
Obiekt
Ze snów przyszłości. Obłoki zniknęły, przyroda została zapomniana. Z tęsknoty za burzą wytworzyłam obiekt, który staję się chmurą. Druciany obłok i łańcuchowy deszcz symbolizuje uwięzienie w sytuacji, do której zmierzamy – tej bez natury.
Studia 1 stopnia
Cisza
2021
Obiekt
Realizacja oparta na modelu wstęgi Möbiusa. Wykorzystuję motyw dwóch postaci, których spojrzenia mimo bliskości fizycznej, nigdy się nie spotkają.
Studia 1 stopnia
Anamorfozy
2021
Obiekt
Wykonałem fotogramy naświetlając papier osadzony na 3 płaszczyznach.
W takiej sytuacji fotografia nabiera funkcji rzeźbiarskich.
Studia 1 stopnia
Będę się podobał / Będę szkodził
2021
Projekcja wieloekranowa, wideo HD, obiekt
Przedmiot jest pretekstem do rozważań na temat poszukiwania stanu równowagi. Stawia pytanie: czym jest stan naturalny obiektu lub organizmu w jego właściwym położeniu? Testuje system stabilnego układu przeciwstawnych sił i wartości. Staje się poszukiwaniem stanu równowagi w nieustannej zmianie. Eksperyment bada zdolność utrzymywania względnie stałych parametrów wewnętrznych. Bada błędy poznawcze polegające na nieświadomej zmianie naszej percepcji przez nasze oczekiwania i przekonania. Dotyka tematu związanego z efektem placebo i nocebo. Sprawdza zjawisko, zgodnie z którym obiekty wykazują tendencję do zachowywania się w sposób jakiego od nich oczekujemy. To myślenie magiczne o realnym działaniu.
Przed wejściem do pomieszczenia, została przygotowana do połknięcia czarna lub biała tabletka w formie kapsułki żelatynowej o nieznanej zawartości. Projekcja wideo na czterech ścianach pomieszczenia zakłada jeden wspólny element przechodni w postaci czarnego balona pojawiającego się w swoim rytmie i swoim tempie.
Studia 2 stopnia
When God make man in his own image
2021
Projekcja wideo