Malarstwo i Rysunek | 1. rok, studia 2. stopnia

dr Jakub Malinowski, ad.

Rok akademicki 2020/21 przebiegł pod znakiem pracy zdalnej, polegającej na indywidualnych i grupowych konsultacjach. Jedynie krótkim epizodem okazały się spotkania w przestrzeni UAP na początku października. Studenci z entuzjazmem podjęli pracę nad zaproponowanymi tematami i wykazali się w dużej mierze determinacją w doprowadzeniu prac do końca, często podążając za korektami i wskazywanymi tropami odniesień i inspiracji.

Wczesną wiosną, gdy perspektywy na możliwości spotkań w murach Uczelni (jeszcze w tym roku) zaczęły się rozpływać, grupa z energią podjęła wysunięty pomysł pleneru zdalnego. Studenci odnosili się do kwestii wpływu współczesnych środków rejestracji obrazu na postrzeganie rzeczywistości. Materiałem wyjściowym do pracy w większości okazała się zaproponowana baza istniejących w internecie wizerunków pejzażu w formie rozszerzonej i interaktywnej. Niewiele osób podjęło – również proponowaną jako drugi temat pleneru – swobodną pracę w realnym pejzażu, głównie ze względu na kapryśną w tym czasie pogodę.

Należy podkreślić, że studenci – w znakomitej większości – konsultowali się regularnie w przeciągu tego roku i w wielu wypadkach udało się im stworzyć ciekawe prace.

Prace wybrane do wystawy są zapisem procesu zdobywania i doskonalenia umiejętności malarsko-rysunkowych, a także prezentują próby przekraczania własnych przyzwyczajeń w sposobie tworzenia prac i indywidualnego poczucia estetyki.

Bardzo dziękuję całej grupie za pracę na zajęciach w tym roku i życzę, aby od października było równie pracowicie i kreatywnie!

dr Jakub Malinowski, ad.