Pracownia Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce

prof. dr hab. Marek Jakuszewski

dr Jerzy Muszyński, ad.

Malarstwo w architekturze definiowane jest jako działanie dla konkretnej przestrzeni architektonicznej ze wszystkimi tego konsekwencjami, takimi jak odpowiednia skala, specyfika miejsca, światło, technika, oddziaływanie na odbiorcę. Proponowane tematy i ćwiczenia mają w praktyce zapoznać studentów z   w/w zagadnieniami oraz stać się polem do indywidualnych poszukiwań i rozwoju. W   czasie pierwszego semestru, studenci zapoznają się z  poszczególnymi technikami podczas ćwiczeń projektowych i praktycznych. Prowadzone są wykłady dotyczące zagadnień malarstwa w architekturze, a studenci wykonują zadania odnoszące się bezpośrednio do poruszanych w nich zagadnień, np. projekty do wyznaczonych obiektów architektonicznych w wybranej technice (malarstwo ścienne, mozaika, witraż itd.). Projekty omawiane są podczas wspólnych dyskusji. Ważnym elementem edukacji jest możliwość realizacji wybranych projektów. W tym roku akademickim zrealizowany został mural w Przedszkolu nr 37 w Poznaniu, a w czerwcu zostaną wykonane jeszcze dwa murale: w prześwicie kamienicy przy ul. Szyperskiej 2 oraz w budynku firmy Jaksa-Pol. W roku akademickim 2021–2022 planowana jest m.in. realizacja muralu i mozaiki na elewacji Domu Studenckiego UEP Dewizka.