V Pracownia Rysunku

dr hab. Alicja Jeziorecka, ad.

Rysunek to w pełni autonomiczny język sztuki.

Jego wszechstronność ,elastyczność i uniwersalność jest również wykorzystywana jako baza dla innych obszarów sztuki stając się jej integralną częścią. Rysunek-rysowanie, to ciągłe poszukiwanie rozwiązań, które otwierają się na dialog pomiędzy zastanymi przestrzeniami (materialnymi i mentalnymi) Dlatego pracownia rysunkowa to miejsce spotkań różnych postaw artystycznych, które wzajemnie wpływają na rozwój wyobraźni i wrażliwości przyszłego twórcy. To także miejsce poszukiwań indywidualnych wypowiedzi artystycznych zdobywanych poprzez doświadczanie różnych podejść do szeroko rozumianej materii rysunku i sztuki.

Punktem wyjścia w procesie twórczym jest wolność. Dlatego pracownia ma charakter otwarty. W pracowni nie ma ograniczeń jeśli chodzi o dobór narzędzi czy sposób realizacji zadań. Tak szerokie myślenie o rysowaniu i rysunku, powołuje różne przestrzenie wypowiedzi artystycznych, które z założenia nie mają w sobie żadnych ograniczeń. Dlatego pracownia to także miejsce na eksperymentalne działania artystyczne, które mogą się zrealizować podczas zmierzania się z dodatkowymi zadaniami-tematami. Wówczas mogą powstać zarówno rysunki na papierze jak i instalacje przestrzenne czy obiekty artystyczne itp.


Weronika Bortnik
Oddziaływania 1

W swojej pracy chciałam ukazać oddziaływanie cieczy na ciecz (tusz i woda) oraz to jak te dwie substancje ze sobą współgrają.
Inspiracją do powstania dwóch krótkich filmików było dla mnie pokazanie ulotności i delikatności. W tym celu użyłam tuszu, który okala wodę, tworząc ażurowe, unikatowe wzory. Nagrywając ujęcia wykorzystane w filmikach starałam się uchwycić ulotność, eksperymentując z prędkością wlewania tuszu, intensywnością oraz ingerując w niego, wrzucając nasączony w barwniku materiał, czy też mieszając ciecze ze sobą.
W rezultacie powstały ciekawe obrazy i kształty, które nieustannie ze sobą oddziaływały. W wykonanej pracy ważne dla mnie było eksperymentowanie, montaż oraz  podkreślenie za jego pomocą tego, co udało mi się stworzyć.
Weronika Bortnika
Oddziaływania 2