II Pracownia Bioniki
prof. dr hab. Wojciech Hora
dr inż. arch. Filip Żuchowski, ad.
Celem kształcenia w Pracowni jest wypracowanie u studenta indywidualnej metody / procedury projektowo-analitycznej jako procesu świadomej kreacji, tożsamej dla projektowania i innych rodzajów działalności projektowej.
Proces ten jest uwarunkowany indywidualnymi cechami studenta, takimi jak: wrażliwość, pułapem intelektualnym, rozwinięte zdolności rozumienia zagadnień projektowych. Zakładamy, że po ukończeniu kursu w Pracowni studenci będą wyposażeni w wiedzę, która uczyni z nich jednostki twórcze, zdolne do budowania nowych rzeczywistości, rozumienia ich istoty oraz wyposaży ich w narzędzia pozwalające poruszać się wśród różnych mediów, środków wyrazu i technologii. Poznanie powyższych założeń prezentowanej definicji i zrozumienie ich poprzez ćwiczenie analityczno-projektowe ma uaktywnić w studentach zestaw umiejętności niezbędnych do zrozumienia otaczającej ich przestrzeni materialnej.
. Plecak z jeansów dla Afryki
Florian Kulczyński
Wymiary plecaka wynikają z ergonomicznej wielkości dla pleców dziecka, możliwości pomieszczenia książek. Kształt siatki wynika z możliwości, jakie dają używane spodnie. Sam proces produkcji jest jednak dość skomplikowany.Współczesna aktówka
Florian Kulczyński
Klapa jest oddzielnym elementem, który przesuwa się w celu otwarcia i zamknięcia aktówki. Klapa nie może odpaść, ponieważ jest przytrzymywana przez mosiężny element na górze, który dodatkowo usztywnia konstrukcję. Magnesy w klapie oraz metalowe elementy wszyte w krawędzie teczki ograniczają przesuwanie się klapy na boki oraz jej otwieranie.Projekt lampy „Pod napięciem”
Agnieszka Hetmann
Pierwotną inspiracją do stworzenia projektu była obserwacja rozwoju tulipana – pozycja pionowa w fazie kwitnienia, a następnie skierowana w dół, gdy kielich więdnie. Mechanizm działania lampy oparty jest na stalowej lince biegnącej przez całą strukturę obiektu. Manipulowanie kształtem umożliwia szpula wyrzeźbiona w dolnym elemencie, która po obróceniu skręca linkę, powodując jej stopniowe napinanie.Projekt lampy „Utzon Lamp”
Bartłomiej Tybura
Kształt jest wycięty z blachy miedzianej o grubości 0,3 mm, a linie zagięcia blachy – zostały wyryte na grubość 0,1 mm po wewnętrznej stronie zagięć. Blachy będą gięte na drewnianych kopytach. Docelowo powstaną trzy warianty lampy: z dwoma miedzianymi „żaglami”, z dwoma mosiężnymi „żaglami”, z jednym miedzianym i jednym mosiężnym „żaglem”.System przechowywania na pokładzie jachtu żaglowego
Jagoda Pyka
Projekt jest odpowiedzią na zaobserwowany problem braku miejsca na przechowywanie drobnych przedmiotów (np. telefonu, okularów, butelki, książki itp.) na pokładzie jachtu żaglowego. Listwy wprowadzone w strukturę kieszeni nadają jej zwartą formę, ograniczają zajmowaną przez nią przestrzeń i utrzymują wewnątrz przedmioty (nawet te większe niż kieszeń). Prototyp kieszeni został wykonany z materiału pochodzącego z recyklingu (zużyty żagiel).