Projektowanie Społeczne
II Pracownia Projektowania Produktu prof. dr hab. Marzena Wolińska
Pracownia Interpretacji Produktu dr Karolina Tylka-Tomczyk, ad.
W Module PROJEKTOWANIE SPOŁECZNE chcemy poruszać problematykę ważną i aktualną
społecznie. Tak, żeby Studenci mogli poprzez swoje projekty zmierzyć się z projektowaniem, które
dotyka tematów istotnych, czasem trudnych, ale zawsze potrzebnych. Dzięki rozwijaniu wrażliwości i
ćwiczeniom projektowym przyczyniają się do działań, które sprawią, że świat będzie lepszy.
Koty niczyje. Sytuacja kotów wolno żyjących w mieście i poza nim. Powstały projekty, konsultowane z fundacjami i wolontariuszami, pomagającymi kotom. Dotyczyły zaprojektowania systemów i akcesoriów do dokarmiania kotów, zbierania karmy, budek do mieszkania, klatek do transportowania na sterylizację, a nawet aplikacji poszerzających wiedzę na temat kotów wolnożyjących, których wokół nas żyją, czasem niezauważone.
Międzypokoleniowo. Coraz szybszy postęp technologiczny mocno wpływa na kształt relacji między pokoleniami. W świecie, w którym spora część aktywności realizowana jest w grupach rówieśniczych – miejscem, w którym wyraźnie ukazują się wszystkie różnice jest Rodzina. Warto mieć świadomość i chęć budowania więzi międzypokoleniowej.
Uchodźcy. Wsparcie dla ciała i ducha. Pierwszy dzień, pierwszy miesiąc, pierwszy rok… W nawiązaniu do aktualnej sytuacji na Ukrainie studenci analizowali w szerokim kontekście problem uchodźstwa. Szukali rozwiązań uniwersalnych, pomagających zaspokoić potrzeby na poziomie fizycznym i wspierające psychicznie oraz zapewniające możliwość tymczasowej pracy zarobkowej.