Pracownia Programów Edukacyjno-Projektowych i Współpracy z Przemysłem

prof. dr hab. Katarzyna Laskowska

mgr Joanna Lisiecka,  asystent

w roku akademickim 2021-22 we współpracy z mgr Joanna Leciejewska asystent Katedry Mebla

Program Pracowni opiera się na współpracy z szeroko rozumianym przemysłem i instytucjami spoza uczelni. Równolegle prowadzimy projekty semestralne i dyplomowe – społecznie odpowiedzialne i eksperymentalne. Pracownia organizuje również warsztaty projektowe („Regionalność w projektowaniu” – Meksyk 2009, podczas Dutch Design Week – Eindhoven, 2008, CONCURSO UNIVERSITARIO, Comex 2021).

Prowadzony od 21 lat Program Edukacyjno-Projektowy (PE-P) jest alternatywną formą kształcenia projektowego, efektywnie poszerza tok studiów o pracę z przedsiębiorstwami, przygotowuje do podjęcia pracy bezpośrednio po zakończeniu nauki. Współpraca z producentami materiałów i mebli, umożliwia studentom zdobycie wiedzy w zakresie złożonego procesu tworzenia nowego produktu, w którym projektant jest jednym z ogniw twórczych jego powstawania, ściśle współpracującym z interdyscyplinarnym zespołem.

Wspólnie z partnerami z przemysłu wdrożyliśmy do produkcji ponad trzydzieści projektów. Większość z nich jest wciąż wytwarzana. Szczególnie doceniane i nagradzane projekty studentów Pracowni, wypracowane wspólnie z przedsiębiorstwami Noti, Marmorin, Defra, marka Lenart, Meble Wójcik, Schattdecor i VOX, prezentowane były wielokrotnie na międzynarodowych targach branżowych, m. in. Salone Internazionale del Mobile – Mediolan, ICFF – Nowy Jork, ISH – Frankfurt, Dutch Design Week – Eindhoven, Łódź Design Festival. Pracownia organizuje cykliczne wystawy specjalne na targach Meble Polska i ARENA DESIGN w Poznaniu, Warsaw Home oraz liczne prezentacje w galeriach w całym kraju.

W roku roku akademickim 2021/2022 nasze działania realizowane były dwutorowo- promując prace z 19. i 20. edycji Programu Edukacyjno- Projektowego, oraz realizując proces edukacyjny 21 PE-P. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa również ze względu na współpracę interdyscyplinarną w obrębie UAP. Zaprosiliśmy do projektowania wzorów cyfrowych studentów Wydziału Malarstwa i Rysunku (MiR) a do grona dydaktyków dołączyli w pierwszym semestrze dr Filip Wierzbicki-Nowak i Krzysztof Mętel z Wydziału MiR.

Do naszych tegorocznych sukcesów zaliczamy:

• Wdrożenie do produkcji siedziska Bunffy autorstwa Klaudii Janikowskiej i Yulii Neronovskiej przez markę NOTI, zdobycie nagrody Must Have
  • Wystawa “ 20 PE-P_DBAMY O” w ramach targów WARSAW HOME 2021 Nadarzyn k. Warszawy, PTAK EXPO, jedne z największych targów wyposażenia wnętrz:  100000 m2 powierzchni, 48635 Odwiedzających; – Projekt wystawy projektów studenckich realizowany we współpracy z firmami partnerskimi: VOX, LAB150, Schattdecor, EGGER / 27-30.10.2021
  • Wystawa “19 PE-P_Przestrzeń coworkingu” na Festiwalu designu ŁÓDŹ DESIGN 2021– Projekt wystawy projektów studenckich realizowany we współpracy z firmami partnerskimi: MARO, NOTI, Schattdecor, SWISS KRONO
  • Wystawa “19 PE-P_Przestrzeń coworkingu”;  Kraków, Galeria Tetmajera 83 / 26.11.2021- 20.01.2022
  • Wystawa “19 PE-P_Przestrzeń coworkingu”; Dobrodzień /  21.09.2021 – 25.11.2021
  • Wystawa “Kierunek na mebel”;  Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym  / 10.21-06.22
  • Wystawa “20 PE-P_NOWE FUNKCJONALNOŚCI” na Międzynarodowych Targach Poznańskich w ramach targów Meble Polska 2022, najważniejszych targach meblarskich w Polsce  / 16-19.05.2022
  • W ramach 21 PE-P odwiedziliśmy fabrykę mebli Deftans w Odolonawie, prowadziliśmy obserwacje i badania w szkole podstawowej w Miliczu, odbyliśmy szkolenie z uwrażliwiania dla projektantów
  • Sesja fotograficzna 21 PE-P w Miliczu 30-31.05.2022

Facebook Pracowni