Interdyscyplinarna Pracownia Dokumentacji i Ochrony Konserwatorskiej Sztuki Nowoczesnej

dr hab. Monika Korona, prof. UAP

Pracownia ma charakter otwarty, który dotyczy studentów wszystkich specjalności UAP – oferując wprowadzenie w przede wszystkim problemy trwałości przekazu sztuki współczesnej z naciskiem na badania autorskich intencji artystycznych.

W roku akademickim 2021 / 2022 w zakresie praktycznego przygotowania, studenci nabywali umiejętności prowadzenia podstawowych zabiegów auto – konserwatorskich (na autorskich obiektach malarskich) oraz ochrony dzieł sztuki – ze szczególnym naciskiem na działania dokumentacyjne, profilaktyczne i prewencyjne.

W celu poznania zróżnicowanych zagadnień związanych z materiałoznawstwem substancji zabytkowej i współczesnej, przy wykorzystaniu nowoczesnych, dostępnych środków studenci pracowali na obiektach sztuki współczesnej.

Z uwagi na specyfikę i zróżnicowanie materii poszczególnych dzieł sztuki (tj. obiekty na różnorodnych podłożach malarskich z wykorzystaniem mieszanych technik artystycznych) prace praktyczne i badawcze odbywały się w kilkuosobowych grupach (poziom podstawowy i zaawansowany). W efekcie końcowym poprzez m.in. wykłady, konsultacje, ćwiczenia laboratoryjne oraz badawcze poznana przez studenta problematyka różnorodności materii podłoża może być wykorzystywana przez niego np: w działaniach na polu artystycznym wraz z umiejętnością organizacji własnego stanowiska pracy.