Laboratorium papieru

dr Dariusz Subocz

dr Marcin Lorenc

Głównym założeniem Laboratorium Papieru jest przywrócenie i rozwijanie sztuki papierniczej.

W nowocześnie wyposażonej pracowni studenci mają możliwość opanowania warsztatu technologicznego z zakresu papiernictwa oraz zdobywania umiejętności rzemiosła introligatorskiego. Poprzez zestaw ćwiczeń studenci poznają tradycyjne techniki i wzory europejskie jak również wschodnie, zwłaszcza japońskie. Praca w pracowni realizowana jest na różnych poziomach zaawansowania, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i umiejętności studentów. Na niższych poziomach zaawansowania studenci poznają podstawowe techniki i realizują konkretne zadania pozwalające na zdobycie umiejętności, wiedzy i doświadczeń. W miarę opanowywania umiejętności i przechodzenia na wyższe poziomy zaawansowania studenci realizują własne projekty artystyczne a forma pracy z nimi staje się bardziej otwarta i zindywidualizowana. Celem pracowni jest wyposażenie studentów w jak najszerszy zakres wiedzy i kompetencji, które pozwalają im na realizowanie własnych projektów artystycznych związanych z szeroko pojętą dziedziną sztuki książki, która jest bardzo ważnym punktem odniesienia dla programu pracowni.

W październiku 2021 r. w ramach zajęć w Laboratorium Papieru, odbył się kilkudniowy plener papierniczy w Muzeum Drukarstwa i Piśmiennictwa w Grębocinie zrealizowany wspólnie z dr hab. Magdą Soboń i jej  studentami z Pracowni Papieru z ASP w Łodzi. Plener prowadzony był w przestrzeni profesjonalnej pracowni konserwacji papieru i książki a studenci mieli możliwość zapoznania się z urządzeniami i materiałami wykorzystywanymi w pracy konserwatorskiej. W czasie pleneru studenci poznawali także metody pracy związane z tworzeniem własnego papieru z różnych roślin w tradycji zachodniego jak i wschodniego papiernictwa.

W grudniu 2021 r. studenci i prowadzący wspólnie odwiedzili wystawę pt: „Niewyczerpany papier. Echizen washi” w Muzeum Manggha w Krakowie.

W okresie od grudnia 2021 r. do marca 2022 r. studenci i prowadzący wykonali  serię 54 notesów artystycznych, które zostały przekazane dla Hospicjum Palium w Poznaniu w ramach finansowego wsparcia ich działalności.

Karolina Koterwas
Monika Szczygieł „Kalendarz 2021”