Pracownia Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce

prof. dr hab. Marek Jakuszewski, prof. UAP

dr Jerzy Muszyński

Malarstwo w  architekturze definiowane jest jako działanie dla konkretnej przestrzeni architektonicznej ze wszystkimi tego konsekwencjami, takimi jak odpowiednia skala, specyfika miejsca, światło, technika, oddziaływanie na odbiorcę.

Proponowane tematy i ćwiczenia mają w praktyce zapoznać studentów z ww. zagadnieniami oraz stać się polem do indywidualnych poszukiwań i rozwoju. W czasie pierwszego semestru studenci zapoznają się z poszczególnymi technikami podczas ćwiczeń projektowych i praktycznych. Prowadzone są też wykłady dotyczące zagadnień malarstwa w architekturze, a studenci wykonują zadania odnoszące się bezpośrednio do poruszanych w nich zagadnień, np. projekty do wyznaczonych obiektów architektonicznych w wybranej technice (m.in. malarstwo ścienne, mozaika, witraż). Projekty omawiane są podczas wspólnych dyskusji. Ważnym elementem edukacji jest możliwość realizacji wybranych projektów. W tym roku akademickim, we współpracy z Urzędem Miasa Poznania, zrealizowane zostało szkło artystyczne w Przedszkolu nr 45 w Poznaniu. W terminie 31.05–4.06. br. wykonany zostanie mural na elewacji bocznej Domu Studenckiego UEP „Dewizka”, trwają też prace nad mozaiką, która w terminie 29–30.06. zamontowana zostanie na jego elewacji frontowej. Również w czerwcu br. zostanie wykonane malarstwo ścienne w prześwicie kamienicy przy ul. Szyperskiej 2.