XIII Pracownia Rysunku

dr hab. Adam Nowaczyk prof. UAP

mgr Sebastian Trzoska

Rysunek jest prostym gestem ale i złożonym procesem, stanowi początek wszelkiego zapisu wyobrażeń, idei w formie stanowiącej zarazem jego treść.

Pracownia to miejsce wieloaspektowego doświadczania procesów indywidualnego i wspólnotowego kształtowania języka wizualnej komunikacji, ekspresji przeżyć, myśleń i zmyśleń. Program przewiduje kształtowanie świadomości plastycznej zarówno w ramach studiowania i analizy zjawisk natury jak i pracy z tematami/hasłami wymagającymi od studenta wyobraźni otwierającej się na wszystko to co doświadczeniu zmysłowemu dane, ale i to co nieuchronnie chce się jemu wymknąć. Interesuje nas nie tylko wiedza o budowie ludzkiego ciała, ale świadomości formy, kontekstu, funkcji i roli przestrzeni, wymiaru egzystencjalnego w ujęciu podmiotowym i społecznym. Poprzez zapis, laboratorium formy/języka, aktywne widzenie, słuchanie poszukiwać będziemy narzędzi analizy i wyrażania zjawisk, pojęć tworzących możliwość wkraczania w nowe obszary i sposoby istnienia rysunku.

adam.nowaczyk@uap.edu.pl

sebastian.trzoska@uap.edu.pl

xiiipracowniarysunku@uap.edu.pl

https://www.facebook.com/xiiipracowniarysunkuuap

Anastazja Kramer, IIIr, jednolit., Grafika Artystyczna Wnętrze pracowni, rysunek na papierze

Bieguny. Dialogi młodych: INNY – edycja 5
miejsce: Pawilon, ul. Ewangelicka 1, 26.11 – 14.12.2021
Projekt Bieguny. Dialogi młodych ma na celu motywować młodych twórców do intensywnej pracy, autorefleksji i dyskusji. Problemem do rozważań jest drugi człowiek, czyli jak u Emmanuela Levinasa INNY. Drugi człowiek, ale i obca osoba. Słowo zawiera bowiem w sobie więcej niż jedno znaczenie. INNY to nie ja, czyli ten drugi, ale INNY to również przybysz, odmieniec, obcy…
Jest to kolejna, piąta edycja projektu o charakterze project room, realizowanego ze studentami UAP, we współpracy z pedagogami tej uczelni. W każdej edycji para studentów uczestniczy w trwającym kilka miesięcy cyklu spotkań, których efektem jest wystawa site specific. Temat od początku jest ten sam – INNY, czyli nie ja, obcy, odmienny… Punktem wyjścia jest filozofia dialogu, ale pole interpretacji za każdym razem bardzo się rozszerza, bo studenci zachęcani są do jak najbardziej osobistego traktowania tematu i szczerej wymiany myśli. Pomysłodawczynią i koordynatorką jest Bogna Błażewicz.
GALERIA BATOŃSKA

Obiekt przystosowany do kontemplacji dowodów-Dla was odejmuje mi rozum-Wpadam w trans-Widzę już tylko migające barwy-Te papierki żeby mi szeleściły-Pogrążenie w ciągu cukrowym-Tak wiruje że zaraz wszystko zwróc