IV Pracownia Rzeźby i Otoczenia – Mała Forma Rzeźbiarska

Profesor Wiesław Napierała

asystent Izabela Grudzińska

Pracownia małych form rzeźbiarskich swój program pracowniany czerpie z umiłowania rzeźby niezależnie, w jakim rozmiarze zostałaby ona wykonana, jak i też materiale, jaki przyświecał przy realizacji danej pracy studentom.

W ramach tak pojętej tolerancji materiałowej i formatowej pracownia skupia się na szczególnej, a zarazem wąskiej przestrzeni, jakim jest mała, a równocześnie wielka skala rzeźby.

Fizyczne w sensie dosłownym ograniczenia formatu rzeźb studenckich do zakresu małej formy rzeźbiarskiej stają się dla nich wyzwaniem, któremu są w stanie podołać, podążając ścieżką skupienia i pokory odziedziczonej po całych eonach tradycji i historii sztuki, którą odkrywają na nowo z pozycji ludzi wprzęgniętych w kierat nowoczesności. W pracowni tematy studenckie w zakresie medalierstwa, płaskorzeźby i rzeźby realizuje się w ceramice, gipsie, jak i też w technice wosku traconego, który następnie odlewany jest w metalu takim jak brąz, mosiądz, aluminium oraz poddawany wielowarstwowemu patynowaniu.