III Pracownia Projektowania Mebla

dr hab. Mateusz Wróblewski prof. UAP

Istotą mebla jako mobilnej formy użytkowej, jest współgranie pomiędzy jego WIZUALNOŚCIĄ i ODCZUWALNOŚCIĄ.

Krzesło lub łóżko odkryjemy, konfrontując jego wygląd z wrażeniami, jakie nam przyniesie siedzenie lub leżenie. Lampę ocenimy, odbierając na nowo przestrzeń, którą ona rozświetla, stół zawsze jest newralgicznym elementem topografii wnętrza a jego kształt, rozmiar i konstrukcja zadecydują o jego użyteczności.

Oglądanie mebli za pośrednictwem ekranu, karmi naszą wyobraźnię, ale często może nas wyprowadzić na manowce interpretacyjne. Dlatego też w imieniu całej Katedry Mebla zapraszam do obejrzenia rezultatów tegorocznej pracy z osobami studiującymi na wystawie, która w dniach 12 – 30 czerwca 2023 udostępniona zostanie na pierwszym piętrze budynku A (al. Marcinkowskiego 29) Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Tematy na rok akademicki 2022/2023

Każda osoba studiująca, zapisana do pracowni, opracowywała jedno z poniższych zagadnień.

  1. FIN DE SIECLE – CO STRACIMY, BY PRZETRWAĆ?

Rok 2022, niezależnie jak potoczą się dalsze dzieje, jest rokiem wydarzeń, które urastają do rangi symbolu, stają się cezurami na historycznej mapie świata. Podobnie jak to miało miejsce w roku 1918, zmiany, jakie nastąpią, będą narzucone przez nowe realia. Współcześnie kreślone, dystopijne scenariusze zwykle mocno upraszczają kwestię zależności kształtujących obecną gospodarkę globalną. Założenie, iż wyjęcie kilku elementów rozsypie domek z kart, jakim jest nasza cywilizacja, jest samo w sobie mocno tendencyjne, jednak niezupełnie bezpodstawne. Poniższe hasła mają naprowadzić nas na trop rozważań nieco bardziej złożonych, jednak sprowadzonych do pewnego fragmentu, skoncentrowanego wokół mebla jako trwałego towarzysza naszej obecnej i, być może przyszłej egzystencji:

– „Koniec i początek” (zapoznać się z wierszem Wisławy Szymborskiej o tym samym tytule)

– „Nie ma powrotu do jaskiń. Za mało jaskiń” Stanisław Jerzy Lec

– Umarł król, niech żyje król!

  1. WSTĘGA: MIĘDZY SZKIELETEM A BRYŁĄ

Poszukiwanie rozwiązań opartych na wstęgowym lub sferycznym kształtowaniu formy przy zastosowaniu materiałów preparowanych indywidualnie. Wskazane jest stosowanie materiałów o cechach sprężystych, celem uzyskania nieoczywistych rozwiązań ergonomicznych i konstrukcyjnych

– sklejka własnej roboty

– termoplasty

– substancje włókniste

  1. CZY EKLEKTYZM ZAWSZE JEST ŚLEPĄ ULICZKĄ?

Czym w istocie jest panująca dziś moda na miksowanie epok? Ucieczką przed spoglądaniem w przyszłość? Nowym renesansem? Oswajaniem lęków przed przyszłością?

– „Jesteśmy karłami, ale siedzimy na grzbietach gigantów z epok poprzednich” (Umberto Eco)

– „Prawiek i inne czasy” (na czym polega eklektyzm Olgi Tokarczuk?)

– „Ruchomy zamek Hauru” (czym Europa inspiruje współczesnych Azjatów?)

  1. GUILTY PLEASURES

Grzesznymi przyjemnościami określamy te, które w jakiś sposób stoją w kontrze z „powinnościami”, jakie narzuca nam współczesna egzystencja w społeczeństwie. Dla jednego będzie to poruszanie się własnym samochodem, dla innego siedzenie przed telewizorem na kanapie zamiast praktykowania cross fitu, korzystanie z używek lub jedzenie mięsa. Coraz częściej presja społeczna związana z „odpowiedzialnym trybem życia”, staje się przyczyną buntu