Pracownia Projektowania Wnętrz i Przestrzeni Wystawienniczych

dr hab. Agnieszka Meller-Kawa, prof. UAP

Zakres tematyczny poruszany w pracowni obejmuje projektowanie wnętrz mieszkalnych i komercyjnych, a także przestrzeni wystawienniczych – stoisk targowych.

Duży nacisk kładziony jest na wstępny etap projektowania, którym jest zbieranie materiałów i stworzenie spójnej koncepcji funkcjonalnej obiektu lub wystawy. W przypadku wystawiennictwa jest to stworzenie scenariusza wystawy z opracowaniem koncepcji aktywności w projektowanej przestrzeni, także z uwględnieniem takich elementów jak multimedia (dźwięk, obraz), pomysły na interakcję z publicznością. W przypadku projektów wnętrz istotą jest wniknięcie w potrzeby przyszłego użytkownika, co przekłada się na różne rozwiązania funkcjonalne, stylistyczne zróżnicowanie, dobór elementów wyposażenia, materiałów, tekstur i kolorystyki.

Koncepcje projektowe pokazywane na planszach ukazują projektowane wnętrza lub przestrzenie wystawiennicze w formie opisu, wykreślonego rzutu i renderingów, których zadaniem jest pokazanie charakteru wnętrza czy stoiska, jego kolorystyki, materiałów, faktur oraz dobranych elementów wyposażenia. Dodatkowym elementem, który został wprowadzony w roku akademickim 2022/23, jest opracowanie portfolio projektu, mieszczącego dodatkowe materiały, które ze względów kompozycyjnych nie mogły znaleźć się na planszy.

Poza jednym wyjątkiem, w roku akademickim 2022/23 w zajęciach uczestniczyli tylko studenci 2 roku studiów I stopnia, którzy po raz pierwszy stykali się z tematem projektu wnętrza, a także koniecznością przedstawienia projektu w formie rysunku technicznego i wizualizacji, co stanowiło dla nich duże wyzwanie. Projekt realizowany przez jedyną studentkę studiów II stopnia studiów poszerzony był także o takie elementy jak rysunki wykonawcze zmian w układzie ścian, projektu oświetlenia, instalacji wod-kan, podłóg i wymiarowanie elementów.