III Pracownia Architektury Wnętrz

dr hab. Mikołaj Stankowski prof. UAP

Architektura wnętrz to myślenie o wnętrzu w sposób totalny. To próba nasycenia przestrzeni pewną ideą, sprecyzowaną myślą o abstrakcyjnym ładunku ekspresji.

Próba ta czyni projektowane wnętrza oryginalnymi, indywidualnymi, znaczącymi. Architektura wnętrz to odpowiednia kompozycja form, to działanie światła i cienia, to relacja faktur i kolorów, wyczucie skali.  Architektura wnętrz to wreszcie profesjonalne opracowanie i podanie projektu, który staje się zrozumiały zarówno dla inwestora, jak i dla wykonawców poszczególnych branż.

W pracy ze studentami staram się kłaść nacisk na aspekty ideowe (pomysł, znaczenia) formalne (kompozycja, forma, relacja) plastyczne (barwa, faktura, struktura). W pracowni podejmujemy wiele tematów tak by studenci spróbowali swych sił w projektowaniu wnętrz o różnych funkcjach. Realizujemy wiele projektów konkursowych, projektów dedykowanych konkretnym odbiorcom czy branżom. Dążymy do tego, by w powstających pracach ogniskowały się predyspozycje artystyczne i preferencje studentów. Tematy są w tym celu definiowane problemowo, by każdy mógł znaleźć własną formułę wypowiedzi.