Pracownia Książki Artystycznej
dr hab. Tomasz Wilmański prof. UAP
Program przedmiotu Książka Artystyczna zakłada wypracowanie kreatywnego stosunku studentów do problematyki związanej z zagadnieniami związanymi z książką artystyczną i szeroko rozumianą poezją wizualną jako autonomicznych dzieł sztuki.
Studenci w ramach przedmiotu mogą nabyć wiedzę związaną z zagadnieniami sztuki; poczynając od pierwszych eksperymentów z nową typografią stosowaną przez futurystów („słowa na wolności”) i dadaistów (poematy symultaniczne, poezja opto-fonetyczna), poprzez doświadczenia twórcze poezji konkretnej, wizualnej, książki artystycznej, czy prac artystów czerpiących inspiracje z tej spuścizny sztuki tj. poezja cybernetyczna, hiperteksty, książka liberacka, oraz sztuki związanej z poezją dźwiękową artykułowaną na zasadzie voice performance. W procesie edukacyjnym studentów prowadzonym w ramach przedmiotu jest istotna świadomość, że książka artystyczna, jako jedno z wielu mediów w sztuce współczesnej, jest wypowiedzią twórczą, która może potencjalnie łączyć zarówno doświadczenia wywodzące się z praktyk malarskich, fotografii, grafiki, czy pracy z tekstem wizualnym etc.
W generalnych założeniach programowych przedmiotu Książka Artystyczna jest uzmysłowienie studentom przede wszystkim szerokiego pola kreacji twórczej, jakie niesie w sobie rozumienie książki, tekstu czy litery jako autonomicznego obiektu/obrazu i tym samym ich istotnej roli w kształtowaniu się współczesnej sztuki.
Zajęcia z przedmiotu Książka Artystyczna przebiegają w dwóch podstawowych trybach postępowania: wykłady teoretyczne, oraz realizacja przez studentów prac artystycznych na zadane tematy semestralne.
Tematy prac praktycznych – semestralnych:
ABECADŁO – obrazy liternicze
ŻYWIOŁY
KSIĄŻKA – obiekt artystyczny
KONTRASTY
CZAS
Wykłady teoretyczne:
TEKST WIZUALNY (Pattern Poetry) / MANUSKRYPTY
SŁOWA NA WOLNOŚCI (Futuryzm)
POEZJA OPTOFONETYCZNA (Dadaizm)
POEZJA KONKRETNA
POEZJA DŹWIĘKOWA
KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA
LIBERATURA
POEZJA CYBERNETYCZNA